Депутатка Луцької міської ради Алла Доманська розповіла, як проходить процес дерусифікації в Луцьку

Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році українці активно взялися за процес дерусифікації, аби обірвати геть усі зв’язки та асоціації з ворогом і більше ніколи не дати йому жодної можливості будь-яким чином впливати на мову, культуру та історичну пам’ять України.

Одним з факторів дерусифікації є перейменування вулиць, які свого часу назвали на честь радянських чи російських діячів культури, військових і т.д.

І якщо в інших містах цей процес проходить відносно швидко, а деякі населені пункти його уже, вважайте, завершили, в обласному центрі Волині дерусифікація проходить повільно або, що гірше – навмисно гальмується.

“Станом на сьогодні у селах Луцької громади треба перейменувати близько 15 вулиць, а в самому місті – ще близько 80. Про це Insider Media розповіла депутатка Луцької міської ради Алла Доманська яка входить до комісії з перейменування вулиць громади. Ми на комісію отримуємо звернення від лучан, організацій та топонімічної групи з пропозицією перейменувати ту чи іншу вулицю. До речі, від останньої пропозицій було найбільше. Потім всі вулиці, для яких є два і більше варіантів назв відправляють на розгляд робочої групи. Але ця група чомусь не відповіла на наші завдання, одним з яких до речі була вулиця Пушкіна. По ній було 5 робочих назв і до слова серед них не було варіанту Вальдемара П’ясецького, який запропонував Ігор Поліщук. Найгірше, що навіть на сьогодні немає прописаних правил взаємодії робочої групи та комісії, а бувають і випадки, коли члени комісії приходь на засідання без попередньої підготовки і просто голосують «проти».

Також, Алла Доманська каже, що темою перейменування вулиць лучани цікавляться не дуже, хоча активні громадяни все ж є. У нас на розгляді є звернення ще від 2021 року, тобто ще до початку роботи комісії. Часто лучани просто пропонують назви вулиць, які хотіли б бачити у місті без прив’язки до конкретної. Такі пропозиції ми включаємо до переліку назв, які потенційно будемо використовувати. Маємо вже близько 200 варіантів назв.

Є і випадки, коли конкретну назву пропонують під конкретну вулицю. Це складніше. Наприклад нещодавно Хакімова ми перейменували на честь Миколи Кумановського та ухвалили рішення на сесії, але мешканці проти і просять присвоїти вулиці історичну назву – Дольна. Питання в тому, що деяких звернень лучан ми взагалі не бачимо, бо вони адресовані міському голові. Чому вони не доходять до нас – питання відкрите.

Так і жителі вулиці Хакімова прийшли до нас на комісію і кажуть, що це вже їхнє третє звернення, але ми не бачили жодного. Якби у нас зразу була інформація, що люди хочуть відновити історичну назву, я думаю, ми б звернули на це увагу.

Скоріше за все, якщо буде така технічна можливість, то ми, ймовірно, ухвалимо ще одне рішення про перейменування.Загалом процес повільно, але йде, бо ми нарешті напрацювали певний механізм роботи – розповіла Алла Доманська Insider Media – новини Луцька та Волині.