25 жовтня в Україні – вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів

Лічені дні залишаються до дня голосування на місцевих виборах, призначених Верховною Радою України на 25 жовтня. Виборчий процес на місцевих виборах розпочався 5 вересня, 6 листопада – останній день встановлення підсумків голосування.

За даними Центральної виборчої комісії, на виборах 25 жовтня має бути обрано майже півтори тисячі міських, селищних і сільських голів, а також понад 40 тисяч депутатів рад різних рівнів.

Із 2014-го в Україні триває децентралізація – передача повноважень і фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. В основу цієї політики, започаткованої Президентом України Петром Порошенком, закладено положення Європейської хартії місцевого самоврядування і найкращі світові стандарти суспільних відносин у цій сфері. Вони передбачають, що основою українського суспільства стануть сильні самоврядні громади.

Місцева влада – голова і депутати місцевої ради – це ті, хто живуть поруч із нами, до кого найшвидше і найпростіше достукатися. Цих людей ми уповноважуємо вирішувати всі місцеві питання: від вуличного освітлення, ремонтів шкіл та дитячих садочків до залучення інвестицій і розробки проектів і стратегій розвитку території. Вони ж несуть відповідальність за ухвалені, чи, навпаки, неухвалені рішення.

Тому життя громад багато в чому залежить від того – кого оберемо 25 жовтня, наскільки гідних, професійних і відповідальних людей. Більше того, це повинні бути особистості з лідерськими якостями, здатні організувати, надихнути і повести за собою.

У громаді всі досить непогано знають один одного завдяки якимось вчинкам, професійній, громадській чи благодійній діяльності. Зрештою, репутація кожного з нас формується через людські якості й риси характеру. Проте, робити вибір тільки на основі таких чинників – недостатньо. Нині деякі політики нав’язують виборцям думку, що неважлива партія, а важлива людина, за яку голосуєш. Іншими словами, пропонують букет, у якому тільки одна квітка свіжа й духмяна, а все решта – бадилля і зів’ялі рослини. Переважна більшість нинішніх кандидатів – представники політичних партій. Кожна має певні засадничі моменти, статут і програму діяльності. Саме ці орієнтири дозволять вдумливому виборцю зрозуміти – які у кого переваги чи недоліки. Хто має державницьку позицію і пропонує перспективні й конструктивні ідеї, а хто займається популізмом, «розхитує корабель» і дестабілізує країну.

Заклик обирати лише кандидата, а не партію – це один із методів маніпулювати свідомістю виборців. На жаль, таких спроб зараз чимало. Як-от, приміром, посилання політиків на рейтинги, де одні партії мають великі відсотки, а інших ніби й не існує. При цьому такі спікери не вважають за потрібне вказати – хто, де і коли проводив це дослідження, які методи були використані, яка цільова аудиторія і статистична похибка. Для маніпуляторів основне – нав’язати меседж про свої лідерські позиції і безперспективність голосування за когось іншого. Таким чином нівелюється сама суть виборів – дати можливість громадянам зробити вільний вибір.

Зважаючи на те, що в країні ще досить велика кількість тих, хто не визначився, такі маніпуляції дуже небезпечні.

Згідно зі статтею 71 Конституції України, вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.  

Не можна дозволити позбавити себе права обирати і дати комусь іншому скористатися своїм голосом! Не можна дозволити маніпулювати собою! Тому потрібно прийти на вибори 25 жовтня і проголосувати!