Волинські шахтарі просять допомогти їм зберегти роботу

На Волині у місті Нововолинську вже не перший місяць чимала соціальна проблема. Вугільній шахти на грані закриття, заробітну плату – боргують, а на добудову шахти №10 немає коштів. 14 квітня вислухати проблеми шахтарів, аби допомогти їх вирішити приїхали представники партії «Солідарність» – Блок Петра Порошенка.

Керівник Нововолинської міської організації партії Ольга Лакиш розповіла про те, що наразі на підприємства «Волиньвугілля» працює левова частка жителів міста, тож від нормальної роботи підприємства залежить і життя Нововолинська в цілому.

«Я приїхав сюди, щоб почути від вас про проблеми, які потрібно вирішити. Я не обіцяю, що завтра будуть кошти, але спробую допомогти», – звернувся до присутніх шахтарів народний депутат України Дмитро Лубінець. Сам він з Донеччини, тож про роботу шахт знає не лише з фотокаток, чи телевізійних сюжетів. До слова, він наголосив на тому, що такі підприємства мають лишатись у державній власності, адже, наприклад, на його малій батьківщині шахти передали у приватні руки. Однак інвестори, які мали б вкласти чималі кошти в модернізацію галузі просто наживаються на багатстві України та створюють складні умови для роботи шахтарів, а подекуди взагалі проводять масові звільнення.

Голова волинського теркому працівників вугільної промисловості Юрій Калістратов коротко окреслив проблеми. Зараз працівники шахт мають чималу заборгованість по заробітній платі, адже отримали лише частину зароблених коштів за лютий. Сума, яку мають виплатити шахтарям чимала: майже 15 мільйонів гривень за березень та понад 25 мільйонів за березень.

Чималого фінансування потребують й самі шахти. Зараз працює три з них, це шахта №1, шахта №9 та «Бужанська».  На останній потрібно ввести у експлуатацію другу лаву, а для цього необхідно 6 мільйонів гривень.

Окрім того, потрібно інвестувати у нове обладнання. Воно дасть змогу покращити якісні і кількісні показники видобутку вугілля а відповідно шахти вже у 2016 році можуть не лише стати самоокупними, а й створити додаткові робочі місця.

Ще одна важлива проблема – оплата електроенергії, адже зараз підприємство має чималу заборгованість.

Чималого фінансування потребує добудова шахти №10, однак запуск цього об’єкту дав би робочі місця майже всім шахтаря, які працюють на старих копальнях.

Шахтарі переконують, що не хочуть постійно просити дотації. Їм потрібна лише стартова допомога, а далі вони самі зароблятимуть та покриватимуть усі видатки.

Генеральний директор ДП «Волиньвугілля» Михайло Гарбузюк подякував голові Волинської ОДА Володимиру Гунчику та міському голові Віктору Сапожнікову за те, що вони допомагають захищати жителів міста та разом з шахтарями «штурмують» кабінети Кабміну.

Він розповів про ще одну проблему. Зараз більшість вугілля доводиться продавати за 1,5 тисячі кілометрів від шахт, а це чималі затрати на транспортування. Натомість поряд знаходяться дві ТЕС – Буштинська та Доботвірська, які наразі знаходяться у власності ДТЕК. Електростанції будувались колись під волинське вугілля, яке підходить для них по усіх параметрах. Однак керівництво ДТЕК відмовляється купувати сировину у волинян та возить її з Польщі та Сходу.

«Якби ми почали взаємодіяти з цією приватною структурою, то мали б чималі прибутки», – переконаний Гарбузюк.

«Ми не можемо допустити закриття шахт, адже фактично тоді містечко помре. Це наші люди і ми повинні їм допомагати», – зауважив голова Волинської територіальної організації партії «Солідарність» – Блок Петра Порошенка Роман Романюк.

Представники партії «Солідарність» запевнили, що докладуть максимум зусиль, аби допомогти шахтарям. «Звичайно, я не можу обіцяти, що мільярди гривень прийдуть у Нововолинськ, але є питання, які можна вирішити», – переконаний Дмитро Лубінець.