«Це глибока проблема і вирішити її можуть тільки чіткі закони, зрозумілі для народу», – Юрій Гупало про корупцію на митниці

Як не прикро, та вже давно не секрет, що корупція на митниці – елемент роботи державної установи, який, попри вимоги громадян та намагання влади, викоренити не вдалося досі. Митні інспектори систематично отримують «ліві» кошти за безперешкодне ввезення на територію держави різнотипних контрабандних товарів, тим самим оббираючи державний бюджет і, відповідно, гальмуючи розвиток країни.

Про те, чи є результати боротьби з корупцією на волинських пунктах пропуску говорили в ефірі програми «Відкрита влада. Область» на телеканалі «Аверс». Участь в обговоренні взяв член фракції «Солідарність» у Волинській обласній раді, заступник голови постійної комісії з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій Юрій Гупало.

Гупало 2

Питання, яким, мабуть, свого часу задавався кожен, хто хоча би раз мав справу з перевезенням товару через митницю, – скільки коштів недоотримала Україна через контрабанду, скільки коштів отримав би бюджет, якби все було прозоро. Відповідно до матеріалів розслідування журналістів, за 2017-ий рік в Україну ввезли майже на 50 мільярдів гривень контрабандного товару, а бюджет при цьому втратив 15 мільярдів гривень.

«Казна нашої держави недоотримала чотири мільярди доларів, а це фактично сто мільярдів гривень. Звичайно, прем’єр-міністр знає, де є корупція, він про це казав. Також відомо, як ідуть потоки контрабанди по всіх митницях. Справа в тім, що з 2000-го року контрабанда і корупція існувала і існує по сьогоднішній день. Ми, як депутати обласної ради, про це знаємо. Можливо, не завжди відверто про це говоримо, але насправді воно так і є», – зазначив Юрій Гупало.

Однак, каже депутат, є і позитивні зрушення: «Я, як підприємець, займаюся міжнародними вантажними перевезеннями. Коли я купую транспортні засоби за кордоном – є перерахунок, є декларація, де все чітко, де все прозоро. Розмитнення стало швидшим».

Попри це, Юрій Гупало зазначає, що інспектори митниці досі чекають «передачі» від шефа. «Коли водій заїжджає на митну територію на “Ягодині” все-таки запитують, чи шеф нічого не передавав. Тобто з інших, напевно, все ж таки вимагають грошей. Навіть якщо їдеш впевнено, з усіма документами, митники хочуть взяти якусь копієчку. Навіть коли є попереднє повідомлення (документ, що використовується для здiйснення контролю за доставкою товарiв, що ввозяться на митну територiю України, та на якi не складається попередня декларація,  прим. ред.) з кожного вантажного автомобіля митники вимагають двадцять, п’ятдесят, сто гривень. Для одного це й не дуже багато ніби, але коли за зміну оформляють триста автомобілів, то це тридцять тисяч. За місяць збирається чимала сума», – розповідає депутат.

За словами Юрія Гупала, окрім грошових поборів, митники часом просять у перевізників елементарного – купити копіювального паперу або піти зробити копію документа, бо в них такої можливості немає. «Чекайте, це вже ж має бути солідність, рівень якийсь має бути», – переконаний Юрій Гупало.

Проблема, не менша за побори на митниці, – контрабанда. «Із контрабандою борються ще з 2000-го року. Згодом, після Революції Гідності, люди очікували стрімких якісних змін. Деякі зміни є, але варто зазначити, що в нас держава парламентсько-президентська. Я вважаю, що наші парламентарі мали би просто якісно  написати всі закони щодо того ж таки мита. І не має бути мито десять, двадцять, тридцять відсотків. Якби законотворець не писав талмуди по декілька томів, а просто для українського народу написав закон, де чітко, двома реченнями було би зазначено, що і за скільки заплатити офіційно, жодної корупції, жодної контрабанди не буде, ніхто не буде думати, як завезти по-чорному чи по-сірому. Все. Повірте, тільки законотворці можуть вирішити це питання. Це насправді глибока проблема і вирішити її можуть тільки чіткі закони, короткі і зрозумілі для народу», – переконаний Юрій Гупало.

«У будь-якому випадку, я – на стороні людей. Як роботодавець намагаюся кожного разу піднімати заробітну плату, щоб стримати наших людей, аби вони залишалися працювати і жити в Україні. Тоді будуть прибутки і податки, буде все. Але на рівні парламенту треба, все ж таки, створювати нормальні закони, зменшувати тарифи, мито і лише тоді буде лад. Із 2000-го року нічого не міняється. Повірте, це неправильно», – каже депутат.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*