Михайло Бегаль: «Маємо робити все можливе, аби майбутнє нації зростало здоровим!»

Згідно зі статистичними даними, на тисячу неповнолітніх волинян є 1200 захворювань. Немає абсолютно здорових дітей. Тільки 16 % першокласників ідуть до школи цілком здоровими. А ті, які закінчують одинадцятий клас, здорові лише на 4 %.

Про те, чи діють в області державні та обласні програми, відповідно до яких можна отримати безкоштовні ліки для дітей, говорили в ефірі програми «Відкрита влада. Область» на телеканалі «Аверс». Участь в обговоренні взяв головний лікар Ратнівської центральної районної лікарні, член фракції «Солідарність» у Волинській обласній раді Михайло Бегаль.

Screenshot_2

За словами головного спеціаліста з педіатрії управління охорони здоров’я Волинської ОДА Людмили Рожко, «цільові програми, які були до 2015 і 2016-го року, ні на державному, ні на обласному рівні вже не діють».

Декілька років тому функціонувала програма «Репродуктивне здоров’я», яка стосувалася пологової, перинатальної, неонатальної допомоги. Це була державна програма, яка діяла на обласному рівні до 2015-го року включно. Також працювала програма про дотримання прав дітей, відповідно до Конвенції ООН про права дитини.

«На превеликий жаль, сьогодні, як такої, окремої програми немає. Ми маємо сьогодні окремі заходи на виконання забезпечення програмних заходів. Проблемою залишилися орфанні (рідкісні) захворювання. Хворі потребують сучасного лікування лікарськими засобами, які на сьогодні навіть не зареєстровані в Україні», – зазначила Людмила Рожко.

Щороку на рівні області дітям намагаються виділити необхідні заходи для боротьби з муковісцидозом, фенілкетинурією (для забезпечення індивідуального харчування), ювенільно-ревматоїдним артритом, гемофілії, онкогематологією, первинними або вродженими імунодефіцитами.

blog_210

До прикладу, якщо на належному рівні не підтримувати дітей, які страждають на фенілкетинурію, вони стануть глибокими інвалідами. Медики зазначають, якщо дати необхідне спеціальне харчування  чи кошти батькам на це харчування, то з дітей, які страждають від цієї недуги, виростуть повноцінні громадяни. Сама сім’я не може забезпечити дитину необхідною харчовою сумішшю, оскільки вона дуже дороговартісна, та й будь-яка державна підтримка передбачена для дітей до 18-ти років.

Михайло Бегаль каже, що найбільш неприємно те, що в сусідній Польщі це харчування в два–три рази дешевше. «Ми йдемо таким чином, що надавали допомогу батькам, щоб прямо цю суміш закуповували. Якщо проводити це все через лікарню і закуповувати офіційно, то замість десяти–дванадцяти тисяч піде 25. У мене в районі багато діток, які живуть із фенілкетинурією».

Головний лікар Волинського обласного дитячого територіально-медичного об’єднання Сергій Ляшенко зазначив, що в області пропонували створити програму «Дитяче здоров’я». Найпроблемнішим напрямком, який би покрила ця програма, стала б онкологія. Велику увагу приділяли б рідкісним та вродженим (коригованим та генетичним) захворюванням, вадам розвитку. Програма була би комплексною. Однак вона ще не написана, хоч і дуже необхідна.

«Однозначно, потрібно підтримувати дітей із вадами здоров’я. Для цього ми маємо створити відповідну програму і робити все можливе, аби майбутнє нашої нації зростало здоровим!» – резюмував Михайло Бегаль.

 

Довідково:

Перинатальна медицина – консультації, лікування та реабілітація вагітних, породілль, а також новонароджених дітей.

Неонатальна медицина – спеціалізована консультативно-діагностична та лікувальна допомога новонародженим і недоношеним малюкам.

Орфанні захворювання – рідкісні вроджені або набуті захворювання, які характеризуються тяжким, хронічним перебігом, прогресуючим перебігом, супроводжуються формуванням дегенеративних змін в організмі, зниженням якості та скороченням тривалості життя хворих і навіть становлять загрозу для їх життя.

Муковісцидоз – спадкове захворювання екзокринної залози. Воно вражає легені, потові залози та травну систему, викликаючи хронічні респіраторні та травні проблеми.

Фенілкетинурія – це вроджена патологія обміну речовин, що призводить до порушення реакцій перетворення незамінної амінокислоти фенілаланіну в тирозин. 

Ювенільно-ревматоїдний артрит – найбільш часта форма артриту у дітей та підлітків. Це хронічне захворювання, що супроводжується набряком і болем у суглобах.

Гемофілія – невиліковне генетичне захворювання, пов’язане з порушенням коагуляції (згортання) крові; при цьому захворюванні різко зростає небезпека загибелі від крововиливу в мозок та інші життєво важливі органи, навіть при незначній травмі.

Первинні імунодефіцити – вроджені порушення в імунній системі людини.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*